Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania od dewelopera?

Odbiór mieszkania od dewelopera to bardzo ważny i emocjonalny moment w procesie zakupu nieruchomości. Zanim wprowadzisz się do wymarzonych czterech kątów musisz odbyć odbiór techniczny mieszkania, czyli najważniejszy etap. Na co zwrócić uwagę z trakcie odbioru? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Na co zwracać uwagę podczas odbioru mieszkania

Przed podpisaniem aktu przeniesienia własności powinieneś sprawdzić stan nieruchomości odbieranej od dewelopera. Wydaje się, że to nic bardzo istotnego a jednak. W Twoim przyszłym mieszkaniu może czekać na Ciebie kilka niespodzianek, które, gdy przeoczysz mogą ponieść ryzyko straty finansowej. To jest idealny moment, aby zgłosić deweloperowi wszelkie nieprawidłowości czy uwagi o ile takie istnieją. Odbiór techniczny możesz wykonać samodzielnie lub w asyście fachowców. Obowiązek przeprowadzenia odbioru technicznego mieszkania czy domu dotyczy osób, które nabyły nową nieruchomość przed uzyskaniem od dewelopera pozwolenia na użytkowanie budynku. Taki dokument wydawany jest przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego a uzyskanie go oznacza formalne potwierdzenie zakończenia budowy inwestycji jak i stanowi gwarancję, że budynek przeszedł niezbędną kontrole a przeprowadzka nie będzie zagrażać życiu i bezpieczeństwu.

Samodzielny odbiór mieszkania

Odbiór techniczny mieszkania

Jak już wiesz odbiór techniczny mieszkania sam w sobie nie należy do najłatwiejszych. Należy wtedy skrupulatnie sprawdzić wszystkie pomieszczenia jak i negocjować terminy ewentualnych napraw. Doskonale wiemy, jakie emocje towarzyszą przy tak ważnej chwili natomiast trzeba pamiętać, że to stanowi przeszkodę w prawidłowej ocenie stanu. Bardzo wiele osób nie posiada fachowej wiedzy w temacie związanym z prawidłowym wykończenia lokali dlatego często zdarza się, że podpisują protokół odbioru mieszkania bez świadomości, że praca jest źle wykonana. Jeżeli padła już ostateczna decyzja na samodzielny odbiór techniczny mieszkania powinieneś zapoznać się z najważniejszymi krokami.

  1. Porozmawiaj z osobą, która być może zna się bardziej na fachowym wykończeniu niż Ty. Może być to ktoś z rodziny czy znajomych, zapytaj o to, na jakie aspekty musisz zwrócić uwagę, niedociągnięcia itp.

  2. Przy umawianiu się na spotkanie z deweloperem zdecyduj się na obejrzenie mieszkania w ciągu dnia, w naturalnym świetle zobaczysz znacznie więcej niż przy sztucznym, ciemnym oświetleniu.

  3. Postaraj się trzymać swoje emocje na wodzy i potraktować spotkanie z deweloperem jak umowę kupna-sprzedaży. Kiedy mamy świadomość, że kupujemy coś drogiego wtedy zwracamy uwagę nawet na malutki szczegół czy materiał, za jaki wydajesz swoje cenne, zarobione pieniądze.

  4. Nie bój się zwrócić uwagi na nawet najdrobniejszy szczegół. Deweloper ma świadomość, że zapłaciłeś za to niemałe pieniądze, dlatego normalne jest, że wymagasz profesjonalnego podejścia na sprawy.

  5. Dokładnie przeczytaj umowę i wynotuj wszystkie najważniejsze kwestie z normami a warunkami technicznymi, które ten lokal powinien spełniać. Dzięki temu jesteś w stanie szybko wykryć ewentualnie niedociągnięcia i zgłosić je deweloperowi. Deweloper na tym etapie bierze na siebie odpowiedzialność za większość usterek, pamiętaj o tym.

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze technicznym mieszkania od dewelopera?

Co należy wiedzieć przed odbiorem mieszkania

Przy obecnych technologiach, do których mamy coraz większy dostęp poważne niedociągnięcia zdarzają się rzadko a drobne usterki łatwo można poprawić. Przy odbiorze mieszkania od dewelopera zwróć uwagę na:

  • Kąty proste
  • Ściany
  • Ościeżnice i drzwi
  • Instalacje
  • Powierzchnie dodatkowe

Jeżeli planujesz ustawienie przylegających mebli to koniecznie musisz sprawdzić kąty proste za pomocą kątownika. Ściany powinny być proste i mieć równo rozłożony tynk, bez żadnych zgrubień czy wybrzuszeń. Sufity i ściany powinny być w pełni suche. Ościeżnice i drzwi powinny być nienaruszone. Nie ma mowy na zacinanie się czy jakiekolwiek małe rozbicie. Wszystkie rozbieżności należy niezwłocznie zasygnalizować. Sprawdź szczelność drzwi i okien, czy odpowiednio się domykają, nie zamykają zbyt głośno a nawet czy posiadają odpowiednie okucia. Parapet powinien być wyprofilowany, w odpowiednim poziomie jak i doszczelniony. Jeżeli chodzi o grzejniki, to upewnij się, że są one w odpowiednich miejscach. Balkon garaż czy komórka lokatorska to również pomieszczenia, w których musisz wszystko sprawdzić.

Odbiór mieszkania z fachowcem

Mieszkanie odbieraj z fachowcem

Decyzja o odbiorze mieszkania z fachowcem jest bardzo dobra, ponieważ taka osoba dokonuje odbiorów nawet kilkudziesięciu nieruchomości w miesiącu. Fachowiec doskonale wie, na jakie rzeczy zwrócić szczególną uwagę oraz działa sprawnie i metodycznie. Dodatkowym atutem odbierania mieszkania od dewelopera wraz z fachowcem jest to, że posiada on niezbędny, profesjonalny sprzęt. Zakup kamery termowizyjnej czy innych profesjonalnych pomocnych sprzętów jest bardzo kosztowny a dzięki nim jest on w stanie sprawdzić np. poprawność instalacji elektrycznych. Doświadczony fachowiec oceni stan izolacji termicznej, obecność wycieków, zawilgoceń czy mostków termicznych.

Jakie są najczęściej spotykane wady wykrywane podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

Mieszkanie przed odbiorem oceni fachowiec

  • Porysowane szyby i parapety

Jest to bardzo częsta usterka, na którą możesz natknąć się podczas odbioru technicznego mieszkania. Deweloperzy dokładają wszelkich starań, aby oddawane lokale były zgodne z dokumentacją, ale zdarza się, że podczas np. generalnego sprzątania dojdzie do porysowanie okien czy parapetów.

  • Otarcia, obicia i rysy

Grzejniki, okna, drzwi czy ościeżnice zawierają czasami różnego rodzaju rysy, otarcia czy obicia. Na budowie przewija się mnóstwo osób, z tego powodu nieustannie narażone sa na uszkodzenia.

  • Brzydko wykończone ściany

Brak katów prostych to karygodny błąd, który zdarza się często w newralgicznych miejscach typu naroża drzwi, okien, małe wnęki czy połączniu ściany ze stropem. Zwróć również uwagę, aby ściany były proste i nie posiadały rys czy pęknięć.

  • Niewyregulowane okna

Jest to dość częste zjawisko, ale nie musi świadczyć o wadzie danego produktu. Często wystarczy sama regulacja, otwory okienne mogą być po prostu nieszczelne.

  • Niezgodność niektórych elementów z projektem

Podejścia wody, kontakty, włączniki światła powinny znajdować się w ustalonych już miejscach. Zdarzają się elementy, których brakuje lub znajdują się w innym miejscu niż zakładano w projekcie.

Podpisując protokół odbioru oświadczasz, że dostałeś klucze jak i mieszkanie spełnia wszelkie warunki określone w umowie. Jeżeli tak nie jest to takie uwagi powinny zostać zgłoszone i zapisane w nich wraz z informacją ze strony dewelopera w jakim terminie zostaną zlikwidowane.

Powrót