Kiedy zacząć starać się o kredyt na mieszkanie?

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych inwestycji w naszym życiu. Nie ma idealnego momentu na to, aby wejść w posiadanie nieruchomości, natomiast do tego typu transakcji należy się odpowiednio przygotować. Niewiele osób ma możliwość na zakup nieruchomości za gotówkę, dlatego gdy w grę wchodzi kredyt hipoteczny należy się do tego dobrze przygotować i zadbać o możliwości finansowe czy historie kredytową.

Kiedy starać się o kredyt na mieszkanie

Zdolność kredytowa, czyli najważniejszy parametr

O tym, czy bank udzieli finansowania na zakup mieszkania zadecyduje Twoja zdolność kredytowa. Każdy bank szacuje ją według własnych algorytmów, natomiast każdy z nich posiłkuje się w tym celu Twoją historią w BIK – Biurze Informacji Kredytowej. Właśnie tam gromadzone są dane na temat wszystkich zobowiązań bankowych, w tym kredytów, rachunków debetowych czy kart kredytowych, które musisz regularnie spłacać, aby uzyskać jak najwyższy scoring. Ocenę zdolności kredytowej zacznij od pobrania raportu na swój temat ze strony Internetowej BIK. Jeżeli chcesz poprawić swój scoring to koniecznie spłacaj wszystkie swoje zobowiązania na czas. Punkty, które wynoszą w skali do 100 będą otrzymywane za sprawne uregulowanie kolejnych płatności. Przed wzięciem kredytu hipotecznego warto korzystać z ofert sprzedaży ratalnej na nawet podstawowe sprzęty domowe takie jak np. odkurzacz czy meble. Jeżeli posiadasz kartę kredytową najlepiej będzie, jeżeli po prostu się jej pozbędziesz. Na zdolność kredytową wpływa również forma zatrudnienia – najlepszym rozwiązaniem będzie posiadanie umowy o pracę.

Jak dostać kredyt na mieszkanie – nasze zarobki

Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt hipoteczny? Większość osób myśli o zakupie mieszkania w chwili usamodzielnienia, zmianie pracy na bardziej stabilną czy w momencie zakładania rodziny. W przypadku, gdy posiadane przez nas oszczędności nie pozwalają na sfinalizowanie zakupu wymarzonego mieszkania za gotówkę, pozostaje skorzystać nam z pomocy oferowanej przez bank. Parametry, na które zwracają uwagę analitycy zatrudnieni w banku to:

  • Rodzaj umowy
  • Długość trwania umowy
  • Branża i stanowisko pracownika
  • Zarobki

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy bank stosuje inne kryteria oceny zdolności kredytowych. Minimalne wynagrodzenie nie będzie wystarczające, aby dostać kredyt hipoteczny. Staranie się o kredyt zaczynają się zawsze od złożenia wniosku w jednym lub w kilku bankach. Podczas wyboru kredytu również pomocny okazać może się doradca kredytowy, który na bieżąco śledzi oferty banków. Jeżeli chodzi o to, jaki kredyt hipoteczny wybrać, koniecznie przeczytaj nasz poprzedni artykuł: https://budus-developer.pl/porady-eksperta/jak-wybrac-kredyt-hipoteczny/. Konieczne również będzie skompletowanie wszystkich wymaganych przez bank załączników, takich jak np. zaświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów. Bez dokumentów wniosek z pewnością zostanie odrzucany z powodu braków formalnych. W zależności od banku klient oczekuje na decyzje nawet kilka tygodni. Kiedy otrzymasz pozytywną odpowiedź pozostaje Ci jeszcze spełnić dodatkowe warunki oraz poczekać na uruchomienie kredytu. Po otrzymaniu harmonogramu spłaty kredytu hipotecznego koniecznie musisz się go trzymać, ponieważ może zakończyć się jego wypowiedzeniem. Otrzymanie kredytu tylko wydaje się być bardzo skomplikowanym procesem. W rzeczywistości bez problemu wszystko sprawnie załatwisz, jeżeli będziesz do tego odpowiednio przygotowany.

Poszukaj idealnej okazji dla siebie!

Pamiętaj, aby nie kupować mieszkania na kredyt za wszelką cenę. Poczekaj na dobrą okazję cenową i kup mieszkanie, które spełni wszystkie Twoje potrzeby. Zapoznaj się więc dobrze z inwestycjami, które w okolicy aktualnie realizuje deweloper Wrocław. To właśnie stolica Dolnego Śląska posiada bardzo szeroki wybór zarówno blisko centrum jak i na przedmieściach. Planowanie kredytu hipotecznego najlepiej rozpocząć od obserwacji sytuacji. Im więcej mamy czasu na przygotowanie się do kredytu, tym lepsze później warunki można wynegocjować. Deweloper co chwile realizuje nowe projekty, także bez problemu znajdziesz mieszkanie w swoim guście.

Powrót