24.07.2021
Co wybrać – dom czy mieszkanie we Wrocławiu?
Decyzja co kupić – mieszkanie czy dom jest bardzo trudna do podjęcia. Na sfinansowanie tej inwestycji trzeba wziąć kredyt hipoteczny, dlatego należy dokładnie przeliczyć wszelkie koszty i nastawić się na formalności. Jest to inwestycja na długie lata, która wiąże się poważnym finansowym wyzwaniem. Warto więc przeanalizować argumenty za i przeciw oraz wybrać najbardziej pasującą i opłacającą się dla nas opcję. Dom i mieszkanie mają swoje plusy i minusy, wiążą się też innymi obowiązkami czy kosztami.
- Dom czy mieszkanie – od czego zacząć, jakie pytania sobie zadać?
- Formalności do zakupu mieszkania lub domu
- Jakie są koszty mieszkania a jakie domu?
- Mieszkanie w bloku za i przeciw
- Dom poza miastem za i przeciw
Dom czy mieszkanie – od czego zacząć, jakie pytania sobie zadać?
Szukając swoich idealnych czterech kątów warto przemyśleć dokładnie, czy ma to być dom czy mieszkanie i zadać sobie kilka, bardzo ważnych pytań:
- Czy często korzystasz z możliwości, które znajdziesz w mieście?
- Czy masz prawo jazdy oraz własny samochód?
- Lubisz życie w mieście?
- Czy liczysz się z tym, że dom to bardzo duży obowiązek?
Poprzez odpowiedź na to kilka pytań będzie łatwiej podjąć Ci decyzje co wolisz. Zakup mieszkania bardzo często kojarzy się z życiem w wielkim mieście a zakup domu z typową wsią i bezludziem. W dużej mierze tak to wygląda, na wsi jest bardzo duży komfort i spokój, natomiast wybierając mieszkanie na obrzeżach możesz poczuć większy komfort niż wybierając mieszkanie w centrum.
Formalności do zakupu mieszkania lub domu
Zanim podejmiesz decyzję, czy wybierasz dom czy mieszkanie musisz sprawdzić, jakie są formalności przy zakupie takich nieruchomości. Występują tutaj spore różnice a przede wszystkim zakup mieszkania na rynku pierwotnym przebiega inaczej niż na wtórnym.
Zakup mieszkania od dewelopera:
-
Sprawdź dewelopera, który prowadzi inwestycję. Poczytaj o jego poprzednich realizacjach, opinie klientów itp.
-
Posprawdzaj, kiedy budynek zostanie oddany do użytku oraz co deweloper ma na myśli poprzez stan deweloperski mieszkania.
-
Postaraj podpisać się z deweloperem umowę rezerwacyjną, poprzez którą masz gwarancje, że mieszkanie będzie czekało a Ty w tym czasie załatwisz inne formalności
-
Złóż wniosek o kredyt hipoteczny
-
Podpisz umowę deweloperską
-
Złóż w sądzie wniosek o wpis hipoteki do księgi wieczystej
-
Opłać w Urzędzie Skarbowym podatek od czynności cywilnoprawnych
-
Złóż deklarację podatkową w Urzędzie Miasta
Zakup nowego domu od dewelopera
-
Sprawdź teren, na którym ma znajdować się nieruchomość
-
Zapoznaj się z planem zagospodarowania przestrzennego, z którego dowiesz się jakie inwestycje planowane są przez gminę w okolicy
-
Zwróć uwagę, czy w okolicy nie ma hałaśliwych zakładów pracy, lotniska, czy jest droga dojazdowa, chodnik.
-
Uzyskaj dostęp do prospektu informacyjnego z którego dowiesz się o ukończonych inwestycjach, ewentualnych postępowaniach egzekucyjnych czy harmonogramie prac aktualnej budowy
-
Sprawdź projekt budowlany domu
-
Podpisz i zapoznaj się z umową przedwstępną
-
Postaraj się o kredyt na kupno domu
-
Podpisz umowę deweloperską i umowę przenoszącą własność (akt notarialny)
-
Odbierz dom od dewelopera!
Jakie są koszty mieszkania a jakie domu?
Zakup mieszkania to nie tylko koszt samej nieruchomości. Koszty, które dochodzą przy zakupie mieszkania to:
- podatek od kupna mieszkania PCC (w przypadku mieszkania z rynki wtórnego)
- opłaty notarialne – taksa notarialna + VAT
- założenie księgi wieczystej i wpis
- ubezpieczenie nieruchomości
Dodatkowo koszt mieszkania to także urządzenie go. Często samo AGD, RTV plus materiały czy meble to koszt rzędu 50% wartości nieruchomości.
Koszty zakupu domu nie odbiegają od kosztu zakupu mieszkania, jeżeli nie chcesz samodzielnie wybudować domu. Wtedy worek z kosztami nie ma dna, ponieważ dochodzi projekt domu, zakup działki, uzbrojenie, zagospodarowanie ogrodu to są ogromne koszty. W koszty zakupu domu wchodzą:
- koszt założenia i wpisu do księgi wieczystej
- koszty notarialne przy zakupie
- podatek PCC
- ubezpieczenie nieruchomości
W przypadku samodzielnego budowania domu dodatkowo:
- koszt projektu
- koszt zakupu działki
- koszt wodociągu i przyłącza prądu
- koszt pociągnięcia mediów
- koszt zatrudnienia kierownica budowy
- koszt materiałów budowlanych i dodatkowych pozwoleń
Koszty domu są o wiele większe niż koszty mieszkania. Od tego jaki kredyt na dom wybierzesz zależą podstawowe koszty jego odsetki, które mają wpływ na wysokość oprocentowania czy prowizji.
Mieszkanie w bloku za i przeciw
Mieszkanie w bloku jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu na wykonywanie różnorodnych prac w domu czy ogrodzie. Dom wymaga stałej troski, wykonywania prac pielęgnacyjnych ogrodu to konieczność do ładnego wyglądu. Mieszkanie w bloku jest mniej pracochłonne i nie wymaga dbania o posesje, martwienie się o ogrzewanie, odprowadzenie ścieków czy odbiór śmieci. Wszystkie te kwestie leżą po stronie zarządcy nieruchomości. Jeżeli chcesz kupić mieszkanie to masz bardzo duży wybór. Są lokale z rynku pierwotnego jak i wtórnego, w różnych lokalizacjach czy budynkach. Jeżeli marzy Ci się mieszkanie we Wrocławiu wystarczy przejrzeć ofertę, wybrać lokalizacje i wyselekcjonować oferowane lokale, które wpasują się w Twój gust. Bardzo atrakcyjne mieszkania we Wrocławiu oferuje deweloper z Wrocławia. Ma bardzo szeroką ofertę, kupując mieszkanie od dewelopera możesz wybrać liczbę pokoi, kondygnacje, wielkość tarasu, garaż itp. Wadą mieszkań dla niektórych osób może okazać się brak dodatkowej przestrzeni na świeżym powietrzu czy mały metraż. W mieszkaniu bywa również głośniej – być może w pobliżu znajduje się ruchliwa ulica przez co otoczenie może nie do końca Ci odpowiadać i zakłócać Twój spokój.
Dom poza miastem za i przeciw
Dom pozwala na większą swobodę, prywatność oraz o wiele większą przestrzeń. W domu możesz hodować bez żadnych problemów psa, który wymaga częstych spacerów. Dużo większy metraż pozwala na dodatkowe pomieszczenia, które znacznie podnoszą jakość życia – spiżarnia, garderoba, składzik, pralnia czy warsztat. Własny, duży warsztat jest o wiele lepszy niż wyznaczone miejsce parkingowe w bloku. Dla osób, które lubią prace na działce zaletą jest ogromny ogród, na którym latem możesz postawić basen czy swobodnie spędzać wolny czas z rodziną. Domy wybierają często osoby, które są zmęczone miastem i potrzebują spokoju i wycieszenia. Jeżeli posiadasz prawo jazdy, samochód i nie przeszkadza Ci dojazd to postaw na dom jednorodzinny. Wadą domów jednorodzinnych jest to, że wymaga stałej pracy, jeśli nie w ogrodzie to zimą przy odśnieżaniu. Koszenie, grabienie liści czy ogrzewanie to również pracochłonna rzecz, nie mówiąc już o sprzątaniu tak wielkiej powierzchni.
Tak jak widzisz czy dom, czy mieszkanie posiada swoje wady i zalety. Dom wymaga o wiele większych nakładów finansowych jak i pracy, ale masz większą przestrzeń dla swojej rodziny, jesteś niezależny, masz dostęp do ogrodu i wiele innych. Kupno mieszkania wiąże się z niższym kosztem, ale również mniejszą swobodą czy koniecznością płacenia czynszu. Nie musisz martwić się o remonty, dbanie o ogród czy ogrzewanie i opał.